Bitcoin ETF Reddi Doğru mu? Bloomberg Uzmanı Açıklama Yaptı!

Kısa bir süre önce Bitcoin fiyatı, bir Bitcoin ETF başvurusunun reddedildiğine dair doğrulanmamış raporların ardından keskin bir düşüş yaşadı. Düzenleyici gelişmelere duyarlılığıyla bilinen kripto piyasası, artan volatilite ile karşılık verdi. Bu gelişmelerin ortasında sektör uzmanları bazı değerlendirmeler yaptı. Bloomberg’in ETF analisti Eric Balchunas, ret haberini yorumladı. Popüler analist Michael van de Poppe, alım fırsatından bahsetti.

Uzman ‘Bitcoin ETF ret’ haberini değerlendirdi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasa bir anda alt üst oldu. Bu çalkantının başlıca tetikleyicisi, kripto finansal hizmetler platformu Matrixport’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF başvurularını “reddedeceğini” iddia eden bir raporuydu. Rapor somut kanıtlardan yoksun. Bununla birlikte, piyasa duyarlılığı üzerinde kayda değer bir etki yarattı. Öte yandan Bloomberg’in ETF analisti Eric Balchunas, ret raporunun güvenilirliği konusunda şüphelerini dile getirdi. Balchunas, kaynağın güvenilirliğini sorguladı. Ayrıca, potansiyel bir redde işaret eden hiçbir şey duymadığının altını çizdi. Bu bağlamda Balchunas, şu açıklamayı yaptı:

İnsanlar bu “ret” haberinde beni deli gibi etiketliyor. Onaydan başka bir şey duymadık ama adama şüphe hakkı vermek istiyorum. Bu yüzden herhangi bir kaynağı olup olmadığını veya sadece spekülasyon yapıp yapmadığını soruyorum. Bitcoin boğası gibi görünüyor ve kısa süre önce “yöneticiler” onayın muhtemel olduğunu söyledi. Yani neden çark ettiğinden emin değilim.

Popüler analist: Düşüşleri satın alın ve sabırlı olun!

MN Trading’in CEO’su ve kurucusu Michael van de Poppe, spot Bitcoin ETF ürününün önemini vurguladı. Bunu Bitcoin tarihindeki en önemli olaylardan biri olarak nitelendirdi. Doğrulatılmamış bilgilerin neden olduğu ikinci piyasa türbülansı örneğine atıfta bulunarak piyasanın manipülasyona karşı savunmasızlığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Popüler analist, yatırımcılara piyasadaki belirsizlik karşısında “düşüşleri satın almalarını ve sabırlı olmalarını” tavsiye etti.

Bitcoin’in mevcut piyasa durumu

Bitcoin’in 45.000 doların üzerine çıkmasıyla kripto piyasasının yıl başında bir yükseliş ivmesi kazandı. Ancak, Bitcoin ETF etrafındaki son gelişmelerin ardından bu ivmesini kaybetti. Bitcoin’in fiyatı son 24 saat içinde %6,5’lik bir düşüş yaşadı. BTC, yazı sırasında 42.301 dolara geriledi. Genel piyasa değeri %9’luk bir düşüşle 1,6 trilyon dolara gerilerken, Bitcoin’in hakimiyeti %51,6’da kaldı. Ethereum (ETH) da %8’lik bir fiyat düşüşü yaşayarak 2.113 dolara geriledi.

Piyasanın düşüş eğilimi, 24 saat içinde 650 milyon doların üzerinde likidasyonla daha da ortaya çıktı. Sadece bir saat içinde 500 milyon dolarlık şaşırtıcı bir likidasyon gerçekleşti. Huobi’nin BTC/USDT’sindeki 14,26 milyon dolar değerindeki en büyük tek likidasyon emriyle birlikte 176.000’den fazla trader likidasyonla karşı karşıya kaldı. SEC’in Bitcoin ETF başvurularını onaylaması ya da reddetmesi için resmi süre 4 Ocak’ta başlayacak. Bu süre, 10 Ocak’a kadar devam edecek. Traderlar ve yatırımcılar, düzenleyici makamlardan duruma açıklık getirecek resmi bir açıklama bekliyor. Piyasa, yakın geleceği şekillendiren çelişkili görüşler ve artan volatilite ile gerginliğini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x