Siparişi Türkiye verdi, ses dünyadan geldi! 10 yıl sonrasını düşünmeye başladılar

Türk Hava Yolları’nın (THY), Airbus firmasından 355 adet yeni nesil uçak sipariş etmesi dünyada geniş yankı buldu. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok yabancı gazete söz konusu anlaşmayı manşetlerine taşıdı.

355 adet uçak siparişinin Türk Hava Yolları’nın son yirmi yıldaki dikkat çekici genişlemesi olarak nitelendirildi.

TÜRKİYE’NİN “MEGA UÇAK SİPARİŞİ” DÜNYADA SES GETİRDİ!

“Airbus, Broughton kanat tesisini güçlendirecek mega uçak siparişini aldı” başlığını kullanan İngiliz basını, “Bundan on yıl sonra Türkiye, yılda 100 milyondan fazla yolcuya hizmet veren 800’den fazla uçaktan oluşan bir filoya sahip olmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

THY’nin dünyada en çok destinasyona hizmet veren havayolu şirketi olduğundan söz eden ABD basını ise “Türk Hava Yolları, bu yeni uçaklarla filosunu ve uçuşlarını yeni İstanbul Havalimanı’ndaki merkezinden genişletmek istiyor” yorumunda bulundu.

BOLAT: TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR

Açıklamada, tarihi uçak siparişiyle ilgili olarak THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat’ın da görüşlerine yer verildi.

Bolat, “Bu önemli sipariş, bir genişlemeden çok daha fazlasını ifade ediyor; inovasyon, operasyonel mükemmellik ve sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılık. Gelişmiş Airbus uçaklarının filomuza katılması sadece operasyonel kabiliyetlerimizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda çevresel hedeflerimize de önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Bu yatırım, Türkiye havacılık sektörünün daha da gelişmesi açısından önemli bir kilometre taşıdır. Ayrıca bu genişlemenin Türkiye’nin turizm sektörüne de oldukça olumlu etkileri olacak ve bu son teknolojiye sahip uçaklar sayesinde gelişmiş uçuş operasyonları ve artan bağlantı, daha fazla uluslararası turist çekerek turizm ekonomisini canlandıracak. İstanbul’daki kıtaları birleştiren ana üssümüzün eşsiz konumuyla, dünyanın dört bir yanından gelen insanlar arasında köprü kurma misyonumuzu sürdüreceğiz ve bu yeni uçaklar daha da parlak bir geleceğe doğru yolculuğumuzda önemli bir rol oynayacak” ifadelerini kullandı.

“BU SİPARİŞ, THY’NIN CESUR VİZYONUNUN BİR GÖSTERGESİDİR”

Airbus Ticari Direktörü ve Uluslararası Başkanı Christian Scherer ise, “En yeni nesil uçaklar için verilen bu sipariş, THY’nın cesur vizyonunun bir göstergesidir. A350-900, A350-1000, A350F ve A321 kendi kategorilerinde amiral gemisi uçaklar olacak ve daha fazla menzil, daha az yakıt, gürültü, emisyon ve sınıfının en iyi kabini ile havayolunun geleceğini ve sürdürülebilir büyümesini şekillendirecek. A350-1000 ve A350F’in hizmete girmesi, A350 ailesinin modeller arası değerini vurguluyor ve Türk Hava Yolları ve genel olarak Türkiye’nin havacılık sektörüyle uzun süreli ortaklığımızı pekiştiriyor” dedi.

YENİLİKÇİLİĞİN ZİRVESİ

Açıklamada, “Her iki uçak tipinin de yakıt yakma, işletme maliyetleri,  CO2 (karbondioksit) emisyonları ve gürültü azaltma konularında kayda değer iyileştirmeler sağlayan ileri teknolojiler içeriyor ve Türk Hava Yolları’nın sürdürülebilirlik ve misafir konforu konusundaki kararlılığın altını çiziyor. THY, operasyonel verimliliğini, çevre yönetimini ve yolcu konforunu artırma konusundaki kararlılığını, bünyesine kattığı bu yeni nesil uçaklarla gözler önüne seriyor ve bu tarihi satın alma ile havacılık sektörüne liderlik etmeye devam ediyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x