Seçil Erzan, dolandırıcılık davasında ek savunma yaptı

Sevda SARIKAYA–ARALARINDA ünlü isimlerinde bulunduğu 21 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla 252 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Seçil Erzan, ek iddianamelere karşı yaptığı 2. celsedeki ek savunmasında, “İkna etmek için gazetelerde özel fonlara ilişkin çıkan haberleri insanlara gönderdim. Herkese farklı bir şey söyledim. Benim o dönem iradem hiç yoktu, doğru olmayan şeyler yaptım. Parayı birinden aldım diğerine verdim. Söylediğim her şey kuruşu kuruşuna doğru” dedi. Erzan’ın, ‘çantacısı’ olduğu iddia edilen tutuklu sanık Ali Yörük ise, “Benim Seçil’e götürdüğüm para kendi paramdı. Ben de mağdurum. Seçil hanım yalan konusunda profesyonel” ifadelerini kullandı.

Seçil Erzan, İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya 3 müştekinin daha eklenmesi nedeniyle yaptığı ek savunmasını tamamladı. Savunmasında Emre Belözoğlu’ndan 3 defa para alındığını, Buse Terim ve Volkan Bahçekapılı’ya bir para iadesi yapılmadığını söyleyen Seçil Erzan, müşteki Bülent Çeviker’in avukatı Hediye Ergin’in sorusuna ilişkin, “Ben Fatih diye birisi ile telefonda konuşmadım. Ben Bülent beyden 2 milyon 200 bin dolar kadar para aldım. Bir milyon 700 bin doları Fırat Özdemir’e, 400 bin doları da Semih Kaya’ya verdim. Mert beyle konuştum ancak kendisi bunun anormal bir şey olduğunun farkındaydı, hissetmişti” dedi.

“PARAYI BİRİNDEN ALDIM DİĞERİNE VERDİM”

Fırat Özdemir’in, gazetede özel fonlarla ilgili çıkan iki haberi kendisine attığını anlatan Erzan, “Ben de bu haberi Mert’e göndermiştim. İnsanları ikna etmek için haberleri gönderdim, herkese farklı bir şey söyledim. Benim o dönem iradem hiç yoktu, doğru olmayan şeyler yaptım. Parayı birinden aldım diğerine verdim, benim bunlara söyleyecek bir şeyim yok. Benim söylediğim rakamlar dışında asla bir mağduriyet çıkmayacak. Söylediğim her şey kuruşu kuruşuna doğru. Ben Buse Terim ile hiç görüşmedim. Ben Buse’nin parasını Terim’den aldım. Arda Turan 33 milyon bir kredi talep etmişti aynı gün kredi onaylandı ve ödemesi yapıldı. Bu kredi teminatsızdı. Normalde de bu kredi dövize çevrilemez ama aynı gün dövize çevrildi. Krediyi genel merkez onayladı” ifadelerini kullandı. Müşteki Burhan Taşpolat, Erzan’a “Banka yönetimi Seçil hanıma ‘2 sene yatar çıkarsın, sonra seni başka bir bankada görevlendiririz’ vaadinde bulundu mu? Sorusuna Erzan “Hayır” cevabını verdi.

“GÖTÜRDÜĞÜM PARA KENDİ PARAMDI”

Dosyada aslında mağdur konumda olduğunu 9 aydır suçsuz yere tutuklu olduğunu söyleyen Ali Yörük, “Benim ve eşimin adına bu iş sebebiyle aldığımız hiçbir mal varlığı yok. Benim Seçil’e götürdüğüm para kendi paramdı. Ben hiç kimseden para almadım. Seçil hanımın kurduğu fondan para kazanmak için kendi paramı verdim. Seçil beni, ‘Nuri bu sistemden çok para kazandı, İki daire aldı’ dedi. Benim patronum bu sistemden para kazandığı için ben de güvendim. Para kazanmak için paramı Seçil’e verdim. 350 bin dolar Semih beyden benim hesabıma para gelmiş. O parayı da benim hesabımdan çekmişler. Bana ödeme yapacaklarını söylediler. Bu yüzden bankaya gittim ama bana Arda Turan’ın verdiği parayı verdi, bende parayı onun aracına koydum” şeklinde savunma yaptı.

“SEÇİL HANIM YALAN KONUSUNDA PROFESYONEL”

Mahkeme başkanı, Yörük’e ‘Bavul bavul, çanta çanta dolarları kaç defa taşıdınız? Ben şimdiye kadar 3 defa tespit ettim’ dedi. Ali Yörük soruya cevaben, “3 defa kendilerine yardımcı oldum. Seçil’in neden banka güvenliğine değil de bu işlemi bana yaptırdığını bilmiyorum. Benim alacağım olmasına rağmen benim paramı neden vermediğini, bana neden para taşıttığını bilmiyorum. Seçil hanım yalan konusunda profesyoneldir. Bankada kameraların gözü önünde bir banka müdürü bana para veriyor, ben burada suç işlenebileceğini nasıl düşünebilirim. Parayı arabaya bıraktıktan sonra ben Çorlu’ya döndüm. Seçil Erzan’ı 20 senedir tanıyorum. Sevgilisi Nuri Köşdere ile 15 yıldır benim telefonumla görüşüyordu. Ben Seçil’e paramı kaptırmışım, arayıp sormayayım mı? Seçil’in bagajına koyduğum para hiçbir zaman Çorlu’ya gitmedi. Her zaman Seçil hanımın bagajına gitti. Ben Hüseyin Eligül’den de hiç para almadım” ifadelerini kullandı. Erzan, Ali Yörük’e hesabına yatan paraların kaynağını sordu. Ali Yörük cevaben, “Ben araba alıp satıyorum. Ticari faaliyetlerimden elde edilen paralardır. Biz genelde sıfır araçlar satıyorduk” dedi.

“25 YILDIR BANKACIYIM İLK DEFA BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞTIM”

Ali Yörük’ün, Semih Kaya’nın parasını alıp gittiğini anlatan tutuksuz sanık Asiye Öztürk ise, “Ali Yörük, Emrah Çolak’ın yanında geliyordu. Onların arasındaki ilişkiyi bilmiyordum. Ben 25 yıldır bankacıyım ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Dosyadaki söz konusu evrakları bana 1 dakika içinde imzalattılar. Yapılan 3 işlemde benim imzam var. Ben Ali Yörük’e para vermedim. Emrah Çolak’a verdim, oda Ali’ye verdi. Emrah Çolak’a teslim ettikten sonra kime parasını verdiği beni ilgilendirmez. Bu yüzden bu durumu sorgulamadım” şeklinde konuştu.

Duruşma diğer sanıkların savunmalarıyla devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x