Gürcistan’dan Rusya’ya ‘Karadeniz’ çıkışı: ‘Oçamçire Limanı’nı askeri üsse dönüştürme planı çatışmayı Karadeniz’e yayar’

Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili, Parlamento’daki yıllık konuşmasında ülkenin güvenlik durumunu ele aldı. Öncelikle, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerini işgal altında tuttuğunu vurguladı. Bu bölgelerde yaşayanların haklarının ihlal edildiğini belirterek, halkın sürekli korkutulduğunu, taciz edildiğini, kaçırıldığını ve öldürüldüğünü dile getirdi.

Rusya’nın, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Abhazya’da yeni bir üs kurma kararını eleştirdi ve bu adımı Karadeniz’deki gerginliği artırmakla suçladı. Oçamçire Limanı’nın askeri üsse dönüştürülme planının Karadeniz’in stratejik perspektifine tehdit oluşturduğunu ifade etti. Zurabişvili ayrıca Rusya’yı yeni bir hibrit savaş dalgası başlatmakla suçladı ve bu çabaların amacının toplumda istikrarsızlık yaratmak olduğunu öne sürdü. Gürcistan’ın AB ile entegrasyon sürecinin devam ettiğini vurguladı ve Aralık 2023’te AB’ye aday ülke statüsü verilmesini önemli bir başarı olarak nitelendirdi. Ancak, AB ile entegrasyon sürecinin devamı için çeşitli reformların uygulanması gerektiğini belirtti ve hükümeti ile muhalefeti demokratik ilkelere uymaya ve yapıcı politikalar izlemeye çağırdı.

Son olarak, Zurabişvili Abhazya ve Güney Osetya sorununa da değindi. 1992 ve 1993 yıllarında Gürcistan ordusu ile Rusya’nın desteklediği Abhazyalı ayrılıkçılar arasında savaş yaşandığını hatırlattı. 2008’de Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmaların çıktığını ve savaşın ardından Rusya’nın desteklediği Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin tek taraflı bağımsızlığını ilan ettiğini belirtti. Rusya’nın bu bölgelerin bağımsızlığını tanıdığını ve Gürcistan ile diplomatik ilişkileri kestiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x