2024’te Neler Değişecek? 1 Ocak’tan İtibaren Hayatımıza Dahil Olacak 5 Yeni Düzenleme

Yeni yılın ilk günü, 1 Ocak’ta, hayatımıza bir dizi yeni düzenleme giriyor. Bu düzenlemeler, sokaklarda dolaşırken karşımıza çıkacak restoran, lokanta ve kafelerden, tatil planlarımızda tercih ettiğimiz günlük kiralık evlere kadar hayatımızın birçok alanını etkileyecek.

Yeni yıl, yeni uygulamalarla geliyor!

2024’ün ilk gününde, hayatımızı doğrudan etkileyecek yeni kararlar yürürlüğe girecek.

Fiyat listesi zorunlu olacak

Restoranlar, lokantalar, kafeler ve diğer yiyecek-içecek hizmeti sunan işletmeler, artık fiyat listelerini işyerinin giriş kapısının önüne asma zorunluluğu ile karşı karşıya. Fiyat listelerinin aynı zamanda masaların üzerinde de bulunması gerekiyor.

Konut kiralamada izin belgesi gerekecek

1 Ocak 2024 itibariyle, turizm amaçlı konut kiralamalarında yeni bir dönem başlıyor. Kayıt dışılığı önlemeyi hedefleyen bu düzenleme kapsamında, konutların turistik amaçlarla kiralanabilmesi için önceden izin belgesi alınması gerekiyor.

İzin belgesi olmadan konutlarını turizm amaçlı olarak kiralayanlara, her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak. Faaliyette bulunmak için izin belgesi almayanlara gerekli işlemleri yerine getirmeleri için 15 günlük bir süre tanınacak. Bu süre içinde izin belgesi almadan kiralamaya devam edenlere ise her bir konut için 500 bin lira idari para cezası uygulanacak.

Otobüslerde takip cihazı yer alacak

cdnuploads.aa.com.tr

Şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan firmaların otobüslerine araç takip cihazı takılması zorunlu hale getirildi. 

Takip cihazları, otobüslerin konum, tarih ve saat bilgilerini her 2 dakikada bir ‘Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne elektronik olarak gönderecek.

Yurt dışı cihazlarına IMEI düzenlemesi

Cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri, ister ithal edilmiş olsun, ister yurt dışından yolcu beraberinde getirilmiş olsun, sadece ithalatçı veya imalatçıya tahsis edilen kullanıcı hesabı aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Haksız ve yetkisiz IMEI kayıtlarının önüne geçilecek.

İnşaat verileri izlenecek

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS), yeni yılda aktif hale gelecek. Bu sistem sayesinde, Türkiye’de üretilen veya ithal yoluyla getirilen inşaat demirlerinin tüm hareketleri, üretim ya da ithalat sürecinden son kullanıcıya ulaşana kadar takip edilebilecek.

Sistem, veri paylaşımı konusunda da iş birliği içinde olacak. İDİS tarafından toplanan bilgiler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ticaret Bakanlıkları ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x