Kemal Kılıçdaroğlu’nun Samsat yalanına Belediye Başkanı’ndan cevap

AA

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir televizyon programında, Adıyaman’da 2017 ve 2018’de yaşanan depremlerden sonra evleri yıkılan vatandaşlara konut yapılmadığını, depremzedelerin 7 yıldır konteynerlerde yaşadığını iddia etti.

Bu iddia ilk olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yalanlanarak bölgede yapılan konutların görüntüleri paylaşıldı.

Bunun ardından Samsat Belediye Başkanı Halil Fırat, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fırat, 2017 ve 2018 yıllarında ilçede iki ayrı deprem meydana geldiğini, ilçenin neredeyse tamamının yıkıldığını kaydetti.

“Samsat 100 bine yakın insanı misafir etti”

Devlet tarafından evini yaptırmak isteyen tüm vatandaşların evlerinin hızlı bir şekilde yapıldığını aktaran Fırat, şöyle dedi:

“Vatandaşımız evlerinde yaşamaktadır. Hatta 6 Şubat ‘asrın felaketi’ olarak anılan Kahramanmaraş merkezli depremlerden Adıyaman çok büyük şekilde etkilendi. Çok büyük yıkımlar oldu. Çok büyük can kaybımız oldu. Samsat ilçemiz depremin ilk 3-4 gününde 100 bine yakın insanı misafir etti.

Şu anda normal nüfusu 7-8 bin olan ilçemizde 40 bine yakın insanı misafir etmekteyiz. Aynı şekilde deprem tecrübesi olan Samsatlı kardeşlerimiz Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarına katıldı ve yüzlerce insanı kurtardı.”

“Samsat’ta 1500’e yakın ev yapıldı”

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı programda depremzedelere evlerinin teslim edilmediğini iddia ettiğini dile getiren Fırat, şunları söyledi:

“İlçemizde 3 yıldan fazla zamandır depremzede kardeşlerimiz evlerinde oturuyor ve Sayın Kılıçdaroğlu ve masadaki tüm arkadaşları ilçemize gelsinler, gerçekleri kendileri görsünler. Yorumunu kardeşlerimize bırakıyoruz. Samsat’ta devlet tarafından bugüne kadar 1500’e yakın ev yapıldı.

Evini yaptırmak isteyen vatandaşlarımız, sorun çıkarmayan vatandaşlarımız, mahkemeye gitmeyen vatandaşlarımızın evleri anında teslim edildi. Bir sıkıntı yok.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun vatandaşın içine girip kendisi gözlem yapmadığını, yanlış yönlendirildiğini ya da 3 yıl geriden geldiği için böyle bir açıklama yaptığını, 3 yıl önceki Samsat’ın şartlarını açıkladığını düşünüyorum.”

Gözden Kaçmasın Kemal Kılıçdaroğlu’nun hedef gösterdiği Samsat depreminde, konutlar 1 yıl içinde tamamlandı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir