İtalya’da, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’ye erişim engeli: Yasa dışı veri topluyor

İtalya Verileri Koruma Ajansı, ABD merkezli OpenAI’nin ChatGPT yapay zeka sohbet robotuna kişisel verileri toplama kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle soruşturma başlattı ve uygulamaya erişimi geçici olarak durdurdu.

AA’nın haberine göre, İtalya Verileri Koruma Ajansı’ndan açıklamada, “İtalyan kullanıcıların kişisel verilerini yasa dışı şekilde topladığı” belirtilen ChatGPT’ye, İtalya’nın gizlilik standart ve düzenlemelerindeki gereklilikleri karşılayana dek erişimin geçici olarak engellendiği aktarıldı.

Ajans ayrıca Microsoft tarafından mali açıdan desteklenen ChatGPT’nin kullanıcılarının yaşını kontrol etmediğini, uygulamanın sadece 13 yaş ve üzeri kişilere açık olması gerektiğini belirtti.

ChatGPT’ye yönelik soruşturma başlatan İtalyan kurumu ayrıca, verilerin toplanma usulüne yönelik kullanıcılara bilgi verilmemesini de ihlaller arasında gösterdi.

Ajans, “platformun işleyişinin altında yatan algoritmaları eğitmek için kişisel verilerin büyük çapta toplanmasını ve saklanmasını haklı çıkaran herhangi bir yasal dayanağın bulunmadığını” da vurguladı.

ChatGPT’ye ilişkin bu kararın, 20 Mart’ta kullanıcı konuşmaları ve abonelere yönelik ücretli hizmete ödeme yapılmasıyla ilgili bilgilerde veri kaybının ardından alındığı kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir