Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’la Görüştü: Fabrika İstedi, TEKNOFEST’e Davet Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak için gittiği ABD’de milyarder iş insanı Elon Musk’la bir araya geldi. 

Görüşmede, Erdoğan, Musk’a Tesla’nın yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrıda bulundu, Teknofest’e davet etti.

Görüşme sonunda Erdoğan, Musk’a kendi kitabını, çocuğuna ise futbol topu hediye etti.

İşte detaylar ⬇️

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün ABD’nin New York şehrine uçtu.

Erdoğan burada gerçekleştirdiği birkaç görüşmenin ardından Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk’la bir araya geldi.

Musk, Türkevi’nde gerçekleştirilen görüşmeye kucağında oğlu ve korumalarıyla birlikte geldi.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da hazır bulundu.

Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada Erdoğan, Musk’a, Türkiye’nin teknoloji alanındaki atılımlarını, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ni anlattı.

Togg’un Türkiye’de yollara çıkmasıyla birlikte Tesla’nın da Türkiye pazarına girdiğini hatırlatan Erdoğan, Tesla’nın 7’nci fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrı yaptı.

Erdoğan, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile işbirliği imkanlarının doğabileceğini belirterek, Musk’ı İzmir’de düzenlenecek TEKNOFEST’e davet etti.

Musk, halihazırda çok sayıda Türk tedarikçi firmanın Tesla ile çalıştığını, Türkiye’nin sonraki fabrika için en önemli adaylar arasında olduğunu kaydetti.

Musk ayrıca Starlink uydu hizmetlerini Türkiye’de sunma konusunda gerekli lisansı alabilmek için Türk yetkililerle çalışmayı arzu ettiklerini iletti ve TEKNOFEST davetine katılmaktan mutlu olacağını söyledi.

Erdoğan, Musk’a kendi yazdığı ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’ kitabının İngilizce versiyonunu, çocuğuna ise futbol topu hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x