Credit Suisse’nin can simidi, ECB kararı, Philly Fed anketi – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – İsviçre Merkez Bankası (SNB) Credit Suisse ‘e 54 milyar dolarlık bir can simidi uzatarak hisse senedi ve tahvillerinde keskin bir toparlanmaya neden oldu ve küresel hisse senedi piyasalarında rahat bir nefes aldırdı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi faizlerinde 50 baz puanlık bir artışa gitme planlarını sürdürüp sürdüremeyeceğine karar vermek zorunda. Philadelphia Fed’in iş anketi ve haftalık işsizlik başvuruları, perakende satışlar ve üretici fiyat enflasyonundaki önemli zayıflamaya karşı bir çapraz kontrol sağlayacak. FTX’in yeni yönetimi, Sam Bankman-Fried ve arkadaşlarının FTX’ten 3 milyar dolardan fazla para çektiklerini söylüyor – bu, ABD’li politikacılara ve Bahamalar’daki lüks mülklere harcadıklarından öncesi. Petrol fiyatları yeni dip seviyelerden sıçradı.

İşte 16 Mart Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Credit Suisse 54 milyar dolarlık can simidi aldı

İsviçre Merkez Bankası (SIX:SNBN) (SNB), Credit Suisse’e 54 milyar dolarlık bir kredi limiti vererek sarsılan kredi kuruluşuna olan güveni pekiştirdi. SNB ve İsviçreli düzenleyici FINMA, yaptıkları ortak açıklamada bankanın hayatta kalmak için yeterli sermaye ve likiditeye sahip olduğunu ve geçen hafta ABD bankacılık sektöründe görülen dalgalanmadan kaynaklanan bir bulaşma riski olmadığını söyledi.

En büyük hissedarı Saudi National Bank’in (TADAWUL:1180) İsviçreli Credit Suisse’e (SIX:CSGN), daha fazla sermaye taahhüt etmeyeceğini açıklamasının ardından Suisse hisseleri, Çarşamba günü yaptığı bir günlük rekor düşüşü neredeyse tamamen tersine çevirdi. Saudi National Bank’in başkanı, CNBC’ye bankanın “iyi” olduğunu ve zaten daha fazla sermayeye ihtiyaç duymadığını söyledi.

Avrupa borsaları da toparlanarak CS’nin, Avrupa bankacılık sektörünün geri kalanına da bulaşacağı korkularını bastırdı ancak ABD vadeli işlemleri ve Asya piyasaları henüz bundan etkilenmedi.

2. ECB’nin ikilemi

Credit Suisse’in yaşadığı sıkıntılar, son politika kararlarını açıklayacak olan ECB için ciddi bir ikilem yaratıyor. ECB daha önce temel faiz oranlarını 50 baz puan artırma ve sonraki toplantılarda daha da yükseltme niyetinin sinyalini vermişti.

En azından bu yönlendirmenin ikinci yarısı artık tartışmalı görünüyor. Şimdi asıl soru, planlandığı gibi devam edip etmeyeceği ya da mevcut dalgalanmanın geçmesine izin vermek için artırımlara ara verip vermeyeceği ya da 25 baz puanlık bir artışla bu iki seçenek arasında bir rota çizip çizmeyeceği.

ECB köşeye sıkışmış durumda: Bir yandan enflasyon, hâlâ %2’lik hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor ve yeni tahminler bu oranın iki yıl daha böyle kalacağını gösteriyor. Öte yandan banka yetkilileri, 2008 mali krizinde faiz artırımına giderek krizi olduğundan daha kötü bir hale getirmekle yaptıkları hatanın acı bir şekilde farkında olacak.

3. Hisse senetleri, CS’yi kurtarma hamlesinden ikna olmayarak düşüşe geçti; Philly Fed, işsizlik başvuruları ve konut başlangıçları verileri bekleniyor

ABD borsaları, ECB’nin hamlesi öncesinde riskten kaçınma eğiliminin hâlâ baskın olması nedeniyle düşüşle açılmaya hazırlanıyor. SNB’nin Credit Suisse için sağladığı kredi limiti, ABD’nin bölgesel bankalarının görünümüne ilişkin sinirleri yatıştırmaya yetmeyecek gibi görünüyor: First Republic (NYSE:FRC), PacWest Bancorp (NASDAQ:PACW) ve Zions Bancorporation (NASDAQ:ZION), son günlerde baskı altında kalan diğer hisselerdeki kayıplar daha ufak olsa da piyasa öncesinde yine büyük ölçüde düşüş yaşadı.

Dow Jones %0,4 düşerken S&P 500 %0,3 azaldı. Nasdaq 100 ise hafifçe yükseldi. Meta (NASDAQ:META) ve Snap (NYSE:SNAP); ABD’nin ulusal güvenlik gerekçesiyle viral video uygulaması TikTok’un satışını zorlamaya hazırlandığı haberleri üzerine kazanmaya devam ederken Adobe (NASDAQ:ADBE), Çarşamba günü mevcut çeyrek ve yıl için güçlü bir kılavuz verdikten sonra yükseldi.

Çarşamba günü açıklanan üretici fiyat enflasyonu ve perakende satışlar, Şubat ayında belirgin bir şekilde zayıflamasının ardından Philadelphia Fed’in paylaşacağı iş anketine daha fazla ilgi gösterilecek. Aynı zamanda haftalık işsizlik başvuruları verileri ve Şubat ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri de açıklanacak.

Dollar General (NYSE:DG), beklentilerin altında kalan rakamlar açıklarken Williams-Sonoma (NYSE:WSM) ve FedEx (NYSE:FDX) kapanıştan sonra rapor sunacak.

4. Ne kadar dediniz?

Şirketin iflas yöneticileri tarafından Çarşamba günü yayımlanan yeni belgelere göre Sam Bankman-Fried ve yakın çevresi, Kasım ayındaki çöküşünden önce kripto para borsası FTX’ten 3,2 milyar dolar hortumladı. Bankman-Fried tek başına 2,2 milyar dolar alırken en kıdemli ortakları Nishad Singh ve Gary Wang toplamda 800 milyon doların üzerinde para aldı. Alameda Research’ün eski CEO’su zavallı Caroline Ellison‘a ise yazık oldu, 6 milyon dolarla geçiştirildi.

Başvuruda belirtilen rakamlara, FTX’in Bahamalar’daki lüks mülklere ve ABD’deki ve başka yerlerdeki siyasi bağışlara harcadığı para dahil değil. John Ray ve ekibi hâlâ kurtarılabilecek olanları kurtarmaya çalışıyor ancak paranın geri alınabileceğinin garantisi olmadığını söyledi.

5. SNB’nin aksiyonu sonrasında ham petrol düşük seviyelerde

Ham petrol, İsviçre Merkez Bankasının Credit Suisse’i desteklemek için harekete geçmesinin ardından 16 ayın en düşük seviyesinden zayıf bir sıçrama yaptı ancak küresel ekonomiye ilişkin endişeler ciddi bir toparlanmayı engelliyor.

WTI vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 67,20 dolardan işlem görürken daha önce 65,65 dolara kadar gerilemişti. Brent ise %0,2 düşüşle 73,5 dolardan alıcı buldu. Bu hareket kısmen, İran’ın bu hafta başında Çin’in aracılık ettiği bir anlaşma kapsamında Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararının ardından jeopolitik risk primlerinin gevşemesini yansıttı. Wall Street Journal’ın haberine göre bu anlaşma kapsamında İran, Yemen’deki Husi isyancılara gizli silah sevkiyatını durduracak.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir