Credit Suisse ölümün eşiğinde, Fed’in güvenlik ağı, Xi’nin Putin ziyareti – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Credit Suisse , 3 milyar dolarlık bir anlaşmayla yerel rakibi UBS’in kollarına düştü ve 17 milyar dolarlık teminatsız borçlarının silinmesiyle tahvil sahiplerini sarsarken Avrupalı denetçileri de işleri farklı şekilde ele alacaklarına dair bir açıklama yapmaya zorladı. FDIC, Signature Bank’in çoğunu satmayı kabul etti ve çoğu orta ölçekli bölgesel ABD bankası, piyasa öncesinde yükselişte ancak First Republic, hafta sonu bir başka not indiriminin ardından düşmeye devam ediyor. Hisse senetleri, özellikle teknoloji hisselerini destekleyen merkez bankası politikasında, daha erken bir pivot beklentisiyle şaşırtıcı derecede iyi durumda. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping; Uluslararası Ceza Mahkemesinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i savaş suçu ile itham etmesinden sadece günler sonra Moskova’ya üç günlük bir ziyarete başlıyor. Ve altın 11 ay sonra ilk kez 2.000 dolara ulaştı.

İşte 20 Mart Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. UBS, Credit Suisse’i 3 milyar dolara satın alacak; AT1’in silinmesi küçük tahvil sahiplerini şok etti

UBS Group (SIX:UBSG), İsviçreli yetkililerin aracılık ettiği apar topar bir anlaşmayla Credit Suisse’i (SIX:CSGN) 3 milyar dolara satın almayı kabul etti. Credit Suisse, geçtiğimiz hafta sonu feci bir mevduat kaybına uğrayarak son on yılda batan en büyük banka oldu.

Tartışmalı bir şekilde; düzenleyici kurum FINMA, hissedarların bir miktar tazminat almasına hâlâ izin vermesine rağmen kurtarma eyleminin bir parçası olarak 17 milyar dolarlık – Ek Katman 1 (AT1) tahvilleri olarak adlandırılan – teminatsız borcu sildi. Bu hareket, İsviçre yasalarına uygun olsa da Avrupa genelinde AT1 borç sahiplerini üzdü ve banka hisselerini sert bir şekilde düşürdü.

Ancak bu hamle, Credit Suisse hissedarlarının onayı olmadan anlaşmayı gerçekleştirmeye zorlayarak İsviçre yasalarını atlatmış oldu. Bu nedenle bazı analistler, yasal itirazların beklenebileceğini söyledi.

2. Merkez bankaları bulaşmayı önlemek için takas hatları üzerinde anlaştı; FDIC, Signature satışı için anlaştı

Fed ve diğer merkez bankaları, bulaşıcılığın finansal sisteme daha fazla yayılmasını önlemek için hafta sonu harekete geçerek yurt içi dolar talebini desteklemek için 2008 döneminden kalma bir araç olan karşılıklı takas hatlarını (swap line) yeniden canlandırdı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, gün içinde AB Parlamentosuna hitap edecek ve on yıl önceki euro krizinden bu yana en büyük güç testiyle karşı karşıya olan Euro Bölgesi bankalarının gücü hakkında fikir sunabilir. ECB ve diğer Avrupa denetim kurumları, Credit Suisse’le ilgili çözümü memnuniyetle karşıladıklarını belirten bir açıklama yayımladı – ancak AT1’in, Euro Bölgesi’ndeki herhangi bir banka çözümünde özsermayeden daha kıdemli olacağını vurguladı.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu, bu ay çöken üç bankadan biri olan Signature Bank’in büyük bir kısmını, New York Community Bank’in sahibi Flagstar’a satmak üzere anlaşmaya vardı. Kripto platformlarının çok sevdiği SigNet ödeme sisteminin canlanma şansı çok az görünüyor.

First Republic Bank (NYSE:FRC) hisseleri, Standard & Poor’un hafta sonunda notunu tekrar düşürmesinin ardından piyasa öncesinde %17 daha düşerken Fed’in bölgesel ABD bankalarını destekleme çabaları, güç kazanmakta zorlanmaya devam ediyor.

3. Banka sorunları piyasayı tedirgin etmeye devam ederken hisse senetleri karışık açılacak

Bankacılık sektöründe hızla gelişen durumun, piyasanın geri kalanındaki güveni azaltması nedeniyle ABD borsaları karışık açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones %0,1’den daha az düşerken S&P 500 benzer miktarda yükseldi ve Nasdaq 100 de %0,1 oranında artış yaşadı. Nasdaq Composite geçen hafta finansal çöküşün yarattığı baskıya meydan okuyarak Fed‘in, artan kriz hissini durdurmak için faizleri düşürmek zorunda kalacağı algısıyla %4,6 yükseldi.

PacWest (NASDAQ:PACW), Zions (NASDAQ:ZION) ve Comerica (NYSE:CMA) hisseleri piyasa öncesinde yükselmiş olsa da First Republic’in kaderine ilişkin endişeler yüzünden bölgesel banka hisseleri ön planda kalmaya devam ediyor.

4. Xi, 3 günlük Rusya ziyaretine başlıyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping; BM destekli Uluslararası Ceza Mahkemesinin, Vladimir Putin‘i savaş suçlusu ilan etmesinden üç gün sonra Moskova’ya üç günlük bir ziyarete başlıyor.

Xi, stratejik bir müttefik olan Rusya’yı desteklemek ile ABD ve Avrupa’yı kızdırmak arasında ince bir çizgide ilerleyecek. İki ekonominin yavaşlaması, Çin’in ihracata duyarlı ekonomisi için kötü haber.

İsmi açıklanmayan yetkililere dayandırılan çeşitli haberlerde Xi’nin Putin’le görüşmesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile de görüşeceği belirtiliyor. Çin kısa bir süre önce Suudi Arabistan ve İran’ın diplomatik ilişkilerini yenileyecekleri bir anlaşmaya aracılık ederek diplomatik prestijini arttırmıştı.

5. Petrol yeniden düşerken altın 2 bin doları gördü

Altın fiyatları 11 ay sonra ilk kez 2.000 doları aşarken endüstriyel emtialar, finansal istikrarsızlığın bu yılın ilerleyen dönemlerinde gelişmiş ekonomilerde ciddi bir yavaşlamaya neden olacağı endişeleriyle karışık seyretti.

Altın 2.014 dolar seviyesinden 1.966 dolar seviyesine gerilerken WTI vadeli petrol sözleşmesi %1,6 düşüşle 65,88 ve Brent %1,6 düşüşle 71,81 dolara indi.

Çin’de demir cevheri vadeli işlemleri %2,5 ve nikel %1,1 düşerken bakır %1,1 ve alüminyum %0,6 artış gösterdi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir